513 640 004 [email protected]

Bardzo często można usłyszeć, że jesteśmy tym, co jemy.  Ale czy żywienie może mieć wpływ na stan skóry? Jak się okazuje, prawidłowo zbilansowana dieta stanowi ważny element utrzymania naskórka w dobrej kondycji przez długi czas. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co jeść, by cieszyć się zdrową, promienną i pełną blasku cerą, zachęcamy do lektury poniższego tekstu. Podpowiemy Ci, w jakie produkty wzbogacić codzienny jadłospis, by poprawić wygląd skóry i zapewnić jej idealną sprężystość.

Dieta a zdrowa skóra – jaki mają ze sobą związek?

Wiele osób borykających się z trądzikiem czy innymi zmianami skórnymi najczęściej odwiedza dermatologa. Lekarz po dokonaniu oględzin zwykle zapisuje maści, kremy, a nierzadko także antybiotyki, które mają pomóc w poprawieniu wyglądu naskórka. Tymczasem już sam Hipokrates doskonale wiedział, że większość chorób zaczyna się w jelitach. Dlatego, jeśli chcesz zadbać o swoją cerę, w pierwszej kolejności musisz uważnie przyjrzeć się diecie.

Dieta a zdrowa skóra – jaki mają ze sobą związek?

To, co szkodzi skórze, to przede wszystkim śmieciowe jedzenie oraz produkty o wysokim stopniu przetworzenia, które są po brzegi wypełnione cukrem, konserwantami, barwnikami i wzmacniaczami smaku. Niedobory witamin i minerałów w diecie mogą być nie tylko przyczyną złego stanu cery, ale także jej przedwczesnego starzenia. Konsekwencją złego odżywiania u wielu osób jest też nadmierne wypadanie włosów i zwiększona łamliwość paznokci.

Składniki przyjazne skórze – sprawdź, czy znasz je wszystkie

Urodzie sprzyja zdrowa i racjonalna dieta, która pokrywa dzienne zapotrzebowanie organizmu na wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Przestrzeganie zasad właściwego odżywiania pomaga poprawić wygląd zewnętrzny. Aby zadbać  o odpowiedni stan nawilżenia i jędrności skóry, w codziennym jadłospisie nie może zabraknąć kilku kluczowych składników. Sprawdź, jakie związki do nich należą.

Witamina A

Witamina A

Jedną z substancji niezbędnych dla utrzymania zdrowej skóry jest witamina A występująca głównie w owocach o pomarańczowym zabarwieniu oraz w zielonych warzywach liściastych. Jej odpowiedni poziom w organizmie zapobiega występowaniu zmian skórnych, reguluje pracę gruczołów łojowych i wpływa na poprawną budowę keratyny.

Witaminy C i E

Te dwa związki to bardzo silne przeciwutleniacze, które chronią naskórek przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników oraz niekorzystnym wpływem promieniowania ultrafioletowego. Witamina C dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu w skórze, którego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem.

Witamina C

Cynk

Kolejnym ważnym składnikiem dla urody jest cynk. Być może nie zdajesz sobie sprawy, ale tego minerału potrzebuje każda, nawet najmniejsza komórka znajdująca się w organizmie. Pierwiastek ten poprawia wygląd i koloryt skóry, reguluje gospodarkę hormonalną i hamuje proces powstawania wolnych rodników.

Krzem

Jeśli chcesz cieszyć się zdrową, promienną cerą, w Twoim menu nie może też zabraknąć krzemu. Ten ważny mikroelement uczestniczy w biosyntezie kolagenu, odpowiada za sprężystość naskórka i zapobiega jego przedwczesnemu wiotczeniu.

Krzem

Miedź

Jeszcze jednym minerałem przyjaznym skórze jest miedź, której przypisuje się działanie uelastyczniające, dotleniające oraz przeciwstarzeniowe. Najwięcej tego pierwiastka zawierają takie produkty jak fasola, groch, orzechy, grzyby, krewetki, śliwki i ziarna pszenicy.

Jakie produkty wykluczyć z diety, by cieszyć się zdrową skórą?

Negatywny wpływ na kondycję skóry ma przede wszystkim śmieciowe jedzenie oraz żywność wysokoprzetworzona. Osoby dbające o cerę powinny wyeliminować z diety cukier, sól, a także biały chleb, mąkę i makaron.

Cukier

Podjadanie czekoladek, cukierków i batoników zawierających duże ilości cukrów prostych ma niekorzystny wpływ na syntezę kolagenu oraz elastyny. Nadmierna konsumpcja sacharozy skutkuje trądzikiem, łuszczeniem się skóry i pogłębieniem zmarszczek.

Cukier

Sól

Do pogorszenia kondycji organizmu, w tym także skóry, może również prowadzić nadużywanie soli. Jej nadmiar w diecie u wielu osób objawia się wypryskami, grudkami i zasinieniami pod oczami. Sól sprzyja też obecności stanów zapalnych na skórze całego ciała.

Biały chleb i makaron

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, do których należy m.in. biały chleb, mąka i zwykły makaron, mogą przyczyniać się do rozwoju zmian trądzikowych. Najczęściej jest to żywność przetworzona, która odznacza się wysokim poziomem cukru, tłuszczów i szkodliwych dodatków. Ich regularne spożywanie u wielu osób powoduje nasilenie trądziku. Dodatkowo glukoza zwiększa wydzielanie insuliny w trzustce, przez co może przyczyniać się do nadprodukcji niektórych hormonów.

O czym jeszcze pamiętać, by zadbać o stan skóry?

By cieszyć się sprężystą, jędrną i promienną cerą, w pierwszej kolejności należy zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę. Warto też wiedzieć, że podstawą codziennego odżywiania naskórka jest odpowiednie nawodnienie. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów. Poza wodą mineralną sprzymierzeńcami skóry są napary ziołowe oraz świeże soki owocowo-warzywne stanowiące prawdziwą bombę witamin, minerałów oraz antyoksydantów.

Wpisz kod "TANIEJ" i zyskaj 10% rabatu

X